Omogući pristupačnost
13°C weather in Vela Luka, croatia

Praktičnom radionicom izrade lumblije te predstavljanjem kuharice „Slatka Korčula“ i „Slatka Hrvatska” započela ovogodišnja Stajun od Lumblije

10/24/24
Stajun od lumblije je ove godine započela prošlog petka u kuharskom prkitikumu Srednje škole Vela Luka praktičnom radionicom izrade lumblije za učenike smjera kuhar i slastičar pod vodstvom Radenke Barčot.
Manifestaciju je otvorila Barbara Mirošević, tajnica Udruge maslinara Vela Luka, koja je uz TZO Vela Luka i Općinu Vela Luka suorganizator ove manifestacije. Udruga maslinara Vela Luka nositelj je projekta zaštite tradicije izrade lumblije i od 2022. godine lumblija nosi zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla na EU razini.
Voditeljica radionice Radenka Barčot aktivna je umirovljenica,dugogodišnja vrijedna članica Lige protiv raka koja redovno sudjeluje u pripremi slastica na svim prigodnim manifestacijama u Veloj Luci i već godinama rado sudjeluje u Stajunu od lumblije kao članica stručnog žirija za izbor „Zlatne lumblije“.
Radionici su prisustvovali učenici prvog, drugog i trećeg razreda programa kuhar i slastičar te njihove nastavnice Lea Berković, Mladenka Padovan i Jakica Pecotić.
Učenici su imali priliku sudjelovati u svim fazama izrade ove tradicionalne slastice i naučiti male tajne iskusne domaćice.
U ponedjeljak, 21.10.2024. u suradnji s Narodnom knjižnicom “Šime Vučetić” predstavljene su kuharice „Slatka Korčula“ i „Slatka Hrvatska” autorice Franice Tasovac kao dio programa manifestacije Stajun od lumblije. „Slatka Korčula“ prvi put je izdana 2014. g., a autorica je ovom knjigom kroz kulinarstvo sačuvala važan dio hrvatske kulturne baštine i tradicije te zabilježila sjećanja na slatke delicije stare Korčule. Knjiga je prevedena na 6 svjetskih jezika i doživjela je 3 izdanja. 2019. g. Franica Tasovac je prikupila recepte iz cijele Hrvatske i pripremila kuharicu „Slatka Hrvatska“ koja je prevedena na engleski jezik. Autorica je kroz svoje kuharice oživjela stare recepte i potaknula svojevrsni trend percepcije tradicionalne gastronomije kao neizostavnog turističkog proizvoda zasnovanog na našoj tradiciji. Knjige „Slatka Korčula“ i „Slatka Hrvatska“ nezaobilazan su korčulanski suvenir, ali i odlična turistička promidžba otoka te prilika da se mnogobrojnim gostima, ali i svim zaljubljenicima u dobru hranu predstavi sve najbolje od korčulanskih i hrvatskih slastica. Nakon predstavljanja kuharica posjetitelji su kušali slastice koje su prema receptima iz ovih kuharica pripremili učenici Srednja škola Vela Luka smjer kuhar/ slastičar pod mentorstvom nastavnica Jakice Pecotić, Mladenke Padovan i Lee Berković, kao i lumbliju zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla OPG-a Grbin iz Vele Luke. 
fotografije: Anđela Šćepanović