Enable accessibility
25°C weather in Vela Luka, croatia

Adven u Veloj Luci

12/01/2023

Pred nama je najljepši period u godini – razdoblje Adventa i božićno-novogodišnjih blagdana. Naše će ulice ponovo zasjati sjajem mnoštva lampica, a radost i ljepotu Došašća upotpunit će brojna, gotovo svakodnevna blagdanska događanja. Božić je vrijeme ljubavi, mira i radosti, vrijeme koje nas podsjeti na ono što je najvažnije u životu. Vrijeme iščekivanja, druženja s nama dragim ljudima, vrijeme uživanja u raznim blagdanskim delicijama koje neodoljivo podsjećaju na neke prošle Božiće budeći nam najljepše uspomene.
Kako bi nas radost i toplina ponovno pratili tijekom blagdana, Općina Vela Luka, Turistička zajednica i Centar za kulturu Vela Luka, u suradnji s udrugama i ustanovama donose raznolik program s brojnim zanimljivim događanjima za sve uzraste, koji će se održavati od 02. prosinca do 6. siječnja.
U božićni ugođaj uvodit će nas tradicionalni Adventski sajmovi 2., 9., 16. i 23. 12. na kojima će naše udruge prezentirati prigodne rukotvorine i božićne ukrase, dok će se za neizostavnu adventsku deliciju – pršurate, pobrinuti članice Lige protiv raka.
Blagdansku čaroliju najmlađima donosi predstava „Orašar – cirkus i magija“ u organizaciji udruge „Miki Trasi“, adventski show popularnog klauna Spartanka, te niz drugih događaja poput kreativnih dječjih radionica, pričaonica, projekcija animiranih filmova, posjeta sv. Nikole i Djeda Mraza te tradicionalni božićni nastup Veloluških mažoretkinja.
U sklopu manifestacije, 21. prosinca, predstaviti će se novi broj kalendara „Pomorstvo Vele Luke“ kojeg je i za ovu prigodu pripremila udruga „Lanterna“. Tijekom Adventa imati ćemo priliku pobliže upoznati sakralnu arhitekturu našeg mjesta kroz tematsko vođenje i edukaciju o našim sakralnim građevinama, namijenjenu mlađim uzrastima. Edukativno će biti i na likovnoj radionici Pineli & vino u blagdanskom izdanju uz Art Bottegu u hotelu Korkyra.
Poseban bethlemski ugođaj dočarati će nam uprizorenje živih jaslica u Veloj spili članova udruge „Trtajun“. Božićni ugođaj nastaviti će se na Badnji dan kada će nas udruženje obrtnika iz Vele Luke tradicionalno počastiti bakalarom uz svečani mimohod Narodne glazbe i defile Veloluških mažoretkinja.
Dobra zabava očekuje nas na koncertu legendarne splitske hip-hop grupe TBF koji će se održati u centru mjesta, nadamo se da nam loše vrime neće ovu subotu pokvarit, a i da nas nečija Mater tu večer neće tražit. Za ovu priliku The Beat Fleet izvesti će cijelu listu bezvremenskih hitova, rezervirajte 23. prosinca, koncert je besplatan!
Od ostalih glazbenih događaja koji nas tijekom Adventa očekuju su Prvi glas Vele Luke, koncert klasične glazbe udruge „Gardelin“ i Božićno-novogodišnji koncert Narodne glazbe Vela Luka. Veselo će zasigurno biti i na biti na Humanitarnom plesu udruge „Cvitić“, koji će se nakon nekoliko godina pauze ponovno održati povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
Novu godinu će na Silvestrovo u Žardinu najprije dočekati naši najmlađi uz prigodni program, odbrojavanje i kolače, dok je za odrasle u večernjim satima organiziran svečani doček u Hotelu Korkyra, za kojeg su prijave u tijeku. Na prvi dan Nove godine tradicionalno će se podići zastava na Pinskom ratu uz ispaljivanje „tira“, te nastup Narodne glazbe.
Ni ljubitelji sportskih natjecanja neće biti zakinuti, s obzirom da je u posljednje vrijeme u našem mjestu sve više poznavalaca šaha, najprije će se u organizaciji Šahovskog kluba Vele Luke održati Šahovski turnir početnika, a potom i Božićni šahovski turnir za iskusnije u ovom sportu. Tradicionalni Malonogometni turnir kvartova održati će se od 27.-29.12. kada ćemo saznati koji kvart ove godine osvaja pobjednički pehar. Upravo u sportskom raspoloženju završava i naša manifestacija, za sve trkače održati će se Zimska strka, koja kreće točno u podne 6. siječnja, ujedno ovo je i prilika za rekreaciju za sve one koji se žele riješiti kalorija nakupljenih tijekom blagdana, a znamo da će takvih sigurno biti dosta.
Stoga, pustite brige iza sebe, prepustite se blagdanskom ugođaju i pridružite nam se na Adventu u Veloj Luci!
Vaši
Općina Vela Luka
Centar za kulturu Vela Luka
Turistička zajednica Vela Luka