Abilitare l'accessibilità
20°C weather in Vela Luka, croatia

U VELOJ LUCI ODRŽANI DANI MASLINOVA ULJA

09/06/16

U Veloj Luci su od 31.08 do 02.09. održani „Dani Korčulanskog maslinovog ulja“ u organizaciji Udruge maslinara Vela Luka te pod pokroviteljstvom Općine Vela Luka i TZO Vela Luka. Ova međunarodna edukativna i promotivna manifestacija organizirana je povodom dobijanja oznake izvornosti „Korčulansko maslinovo ulje“ na razini EU.

„Dani Korčulanskog maslinovog ulja“ započeli su u prostorijama Osnovne škole Vela Luka Panelom, odnosno kušanjem i ocjenjivanjem uzoraka maslinovog ulja uz stručno vodstvo Dipl.ing. Milene Bučar Miklavčič sa Instituta za uljarstvo iz Slovenije. Uz profesionalne kušače dijela panela Zadružnog saveza Dalmacije uzorke maslinovog ulja, uglavnom sa Korčule, degustirale su i gošće Dr.sc.Mirela Žanetić, voditeljica panela Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita i Dipl.ing. Sanda Desnica, voditeljice panela Dubrovačko-neretvanske županije i laboratorija za senzorsko ocjenjivanje ulja.

Drugog dana događanja u atriju Centra za kulturu održan je Okrugli stol na temu oznake izvornosti Korčulanskog maslinovog ulja, te zaštite i kvalitete maslinovih ulja. Nakon pozdravne pjesme koju je izvela mješovita klapa forklornog društva Kumpanija prisutnima se obratio Predsjednik Općinskog vijeća Općine Vela Luka Dragiša Barčot koji se zahvalio svim sudionicima skupa a posebno organizatoru, Udruzi maslinara Vela Luka, na dugogodišnjem nesebičnom zalaganju i trudu u promociji i razvoju maslinarstva otoka Korčule. Okrugli stol sa temom Oznaka izvornosti „Korčulansko maslinovo ulje“ otvorila je Dip.ing.Karmen Sinković, Voditeljica Službe za posebne oznake i promidžbu kvalitete hrane pri Ministarstvu poljoprivrede. Svoja iskustva sa dobijanjem oznake geografskog porijekla za maslinovo ulje Slovenske Istre od 2007.g. podijelila je Dipl.ing. Milene Bučar Miklavčič sa Instituta za uljarstvo iz Slovenije, a Dipl.ing. Lidija Ercegovac iz certifikacijske kuće Bureau Veritas Hrvatska objasnila je postupak potvrđivanja sukladnosti sa specifikacijom za „Korčulansko maslinovo ulje“ i način kako se u taj postupak mogu uključiti svi proizvođači s otoka Korčule. U nastavku programa o specifičnostima autohtonih sorata Lastovke i Drobnice u svojim su izlaganjima govorile Dr.sc. Mirela Žanetić sa Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša sa temom Ispitivanje fenolnih spojeva i senzorski profil dalmatinskih djevičanskih maslinovih ulja i Dr.sc.Tea Bilušić sa Kemijsko-tehnološkog fakulteta iz Splita sa temom Oleokantal u ekstra djevičanskom maslinovom ulju odabranih hrvatskih autohtonih sorti. Obe su znanstvenice naglasile kako je analizama dokazana specifičnost i različitost ulja autohtonih sorata Lastovke i Drobnice od maslinovih ulja drugih sorata, te kako je zbog posebnosti i kvalitete Korčulansko maslinovo ulje zaslužilo zaštićenu oznaku izvornosti na razini EU.

Po završetku Okruglog stola započelo je centralno događanje ove trodnevne manifestacije – „Fešta od uja“. Posjetitelji su imali priliku kušati svih 5 ulja koja su protekle godine dobila prijelaznu nacionalnu oznaku izvornosti „Korčulansko maslinovo ulje“, uživati u gastro specijalitetima i tradicionalnim slasticama spremljenim na maslinovom ulju, kupiti autohtone proizvode i suvenire otoka Korčule te uživati u pjesmi Mješovite klape FD Kumpanija i Evergreena.

Posljednjeg dana ove manifestacije organiziran je tradicionalni cjelodnevni izlet na poznato veloluško izletište otočić Proizd na kojemu su organizatori i sudionici mogli uživati u priorodnim ljepotama Proizda i neformalnom zajedničkom druženju.

Udruga maslinara Vela Luka